Magický krámek, kde si potěšíte oko, pohladíte duši

Zdravá strava

Milé dámy, pánové,

pokud člověk používá zdravý selský rozum, což znamená všeho s mírou, dá se uvařit cokoliv zdravě.

Pro začátek stačí vyměnit bílé pšeničné pečivo za tmavé a celozrnné, místo margarínu pravé poctivé máslo nebo olivový olej, omezit během zimních měsíců mléčné výrobky, protože nás zahleňují. V žádném případě si nemyslete, že pokud je něco light, tak to je to pravé, ba naopak: raději tučnější a méně často než odtučněný a stále. Velkou chybou je i dávat si do jogurtu ovoce, naše tělo v žádném případě nemá nastavený metabolismus tak, aby to bez problémů zpracovalo. K snídani si můžeme dát ovesnou kaši s ovocem nebo celozrnné pečivo se sýrem nebo vejcem, medem a oříšky. Výjimečně přes léto může být jogurt s medem a semínky (chia, sezam, lněné a konopné semínko, slunečnice, dýně, ořechy, …).

Polévky, pokud musíte zahušťovat, tak raději si koupit ve zdravé výživě něco co se jmenuje Hraška, na chuti se nic výrazně nezmění a je to zdravější. Hodně kořenové zeleniny(mrkev, celer, petržel, cibule), obyčejné koření, kmín, pepř, bylinky a sůl už tolik potřebovat ani nebudete!

K hlavnímu chodu maso nebo zkuste i výborné náhražky (robi maso, seitan, tofu, smacker..), budete chutí překvapeni, jak lze tělo ošálit. Denně mít živočišné bílkoviny není to pravé ořechové a k tomu je třeba samozřejmě i velké porce zeleniny, buď čerstvé přes léto, nebo orestované v zimě, a uvidíte jak si pochutnáte. Pokud Vám nestačí jen zelenina, zkuste buď polovinu porce rýže, brambor, těstovin, – i tyto ale lze zdravě upravit tak, že smícháte rýži s bulgurem, brambory se zeleninou, těstoviny celozrnné, pohankové, žitné… Až si zvyknete na tohle, tak můžete zkusit samotný kuskus se zeleninou, bulgur, jáhly, quinou, špaldu či jiné.

Celý den popíjíme přes zimu teplé bylinkové čaje na prohřátí organismu nebo vodu, v letních měsících můžeme pít vodu s mátou, meduňkou, citronem nebo vlahé bylinkové čaje: a všeho alespoň dva litry denně. Mezi jídly dopoledne si dáme ovoce a odpoledne si můžeme udělat zeleninový salát s vejcem, sýrem či rybou. Snažíme se nekombinovat rostlinné a živočišné

Pokud se stane, že dostanete chuť na něco vysloveně nezdravého (smažený sýr s hranolkami a podobné neřesti), v žádném případě si to nevyčítejte, snězte si to s chutí! Uvidíte, že postupně tyto výkyvy omezíte až na minimum, vzhledem k tomu, že energii a sílu Vám budou dávat zdravé pokrmy; a Vaše tělo si to po nějaké době začne plně uvědomovat.

Sami na sobě poznáte, že po jídle byste si nešli raději lehnout, ale jste v dobré náladě, neutlumení a můžete se plně vrhnout do nějaké aktivity. Začnete se pomalu měnit, nenápadně, a tím i Vaše okolí se změní k lepšímu, bude z Vás vyzařovat pozitivní energie a tu také budete od lidí dostávat nazpátek. Tak neváhejte a zkuste to, je to tak jednoduché!

Držím Vám všem palce!

Vše toto mám osobně za sebou a zažité na vlastní kůži, ráda Vám poradím a nasměruji Vás tou správnou cestou. 

Všechno jde, když se chce, někdy to trvá déle, ale nakonec se to podaří, je potřeba jen vydržet a neházet flintu do žita.

s láskou Reny ReKra